Loading...

SYNESTEZJE - MUZYKA | PLASTYKA | SŁOWO

POPRZEDNIE EDYCJE

RELACJE WIDEO

Festiwal Synestezje, od momentu swojego powstania, przekonuje publiczność, że słowo, dźwięk i obraz tworzą nierozerwalne płaszczyzny odbioru sztuki, i w zasadzie każdy z nas, jako odbiorca jest po trosze synestetykiem. I w tej sytuacji stoimy bardzo blisko naszych artystów, którzy komponując – mają przed oczami obrazy, pisząc słowa – słyszą ich melodię, malując obraz – wyczuwają jego brzmienia i treść.

Jest to proces uniwersalny, a jednocześnie indywidualny, wspólny nam wszystkim, ale jednostkowy. Jest to zjawisko, które kusi do tego, żeby przeprowadzić z nim eksperymenty, prowokuje do rożnych doświadczeń. Każdego roku zapraszamy twórców, którzy chętnie, na swojej drodze, podejmują się tego wyzwania. W tym roku na scenie Klubu Studio gościć będą: Kult, Miuosh, Spięty, Nanga, WaluśKraksaKryzys, Baasch, Patryk Pietrzak, a także zespoły biorące udział w konkursie muzycznym festiwalu. To grono gwarantuje bardzo zróżnicowane podejście do słownych i muzycznych eksperymentów scenicznych, każdy zaprasza do swojego unikalnego świata, a jednocześnie przecież, pomimo wielu wymiarów, jest to swego rodzaju jedność.

W pozascenicznych przestrzeniach Klubu Studio obejrzymy wystawy plastyczne, spektakle i działania artystyczne, dla ktorych trudno znaleźć definicję. Razem ze studentami Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Sztuk Teatralnych będziemy szukać nowych dróg wyrazu, no i wierzymy, że jak co roku damy się zainspirować i choć przez kilka dni, z bliska, wszystkimi zmysłami - podotykami sztuki.

Serdecznie Zapraszamy!

25 listopada - czwartek

MUZYKA

WaluśKraksaKryzys / Baasch / Patryk Pietrzak

KLUB STUDIO
START: 19:00 | THE DOORS: 18:00

WYDARZENIE BILETY

26 listopada - piątek

Muzyka

Spięty x Nanga

KLUB STUDIO
START: 20:00 | THE DOORS: 19:00

WYDARZENIE BILETY

27 listopada - sobota

Muzyka

Konkurs muzyczny - Koncert Finalistów

KLUB GWAREK
START: 19:00 | THE DOORS: 18:00

WYDARZENIE
Muzyka

MIUOSH

KLUB STUDIO
START: 20:00 | THE DOORS: 19:00

WYDARZENIE BILETY

28 listopada - niedziela

Muzyka

KULT + Laureat Konkursu muzycznego

KLUB STUDIO
START: 19:00 | THE DOORS: 18:00
KONCERT PRZENIESIONY - 22.01.2022

WYDARZENIE BILETY

PROGRAM WYDARZEŃ

22.11 / PIĄTEK: Dikanda & Marko Kukobat / Kroke & Maja Sikorowska
GALERIA ZDJĘĆ

23.11 / SOBOTA: The Dumplings “Przykro Mi”
GALERIA ZDJĘĆ

24.11 / NIEDZIELA: Kult “Trasa Pomarańczowa” + laureat konkursu Box Anima
GALERIA ZDJĘĆ

OPISY WYSTAW

Interaktywna animacja 3D

Marcin Pazera

KLUB STUDIO / BUDRYKA 4
Artefakty_v002:
Artefakty to niezależne byty wygenerowane w procesie fuzji animacji 3d oraz wizualnego języka programowania. Są wrażliwe na obecność widza. Sposób w jaki reagują określa zarówno ich jak i jego indywidualne cechy własne. Dłuższa obecność w obszarze aktywnego pola powoduje dalszy rozwój wizialności. W wyniku wzajemnej relacji człowiek oraz cyfrowy byt łączy specyficzna więź, czasem nawet intymna.

Into the now
Utwór odnosi się do prozaicznych aspektów związanych z istnieniem w chwili obecnej. Odwołuje się do natury, skupia na świadomym przeżywaniu teraźniejszości jako stanie wyjścia poza przeszłość i przyszłość tak bardzo obecną w naszej codziennej świadomości. Namawia do celebracji aktualnego momentu poprzez oddalenie nieprzerwanego strumienia myśli. Ta galopada myśli zakłóca swym szumem możliwość percepcji. W czasach kiedy wszystko jest na teraz nie dostrzegamy tego co faktycznie wydarza się w danym momencie. Utwór ma za zadanie wprowadzenie widza w stan kontemplacji wystawiając go na działanie audiowizualnego strumienia.
Urodzony 25 czerwca 1980 w Tarnowie. Studiował na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Od 2004 r. Związany z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Najpierw jako asystent Krzysztofa Kiwerskiego, obecnie jako prowadzący Pracownię Animacji na Wydziale Intermediów. Artysta działający w obszarze sztuki komputerowej i sztuki nowych mediów. Wykorzsytuje bezwładność i nieregularność stosowanych narzędzi. W procesie tworzenia skupia się na owym szumie jako oczekiwanym źródle nieoczekiwanych rezultatów. Opracowuje własne metody pracy. Tworzy animacje interaktywne, filmy animowane, grafiki i obiekty. Prezentowany na wystawach w kraju i za granicą. W roku 2017 obronił pracę doktorską, za którą w 2018 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia naukowe. Obecnie mieszka i pracuje na terenie Krakowa.
„Dziwne zwięrzęta widziane na skraju lasu”

Bartosz Zaskórski

KLUB STUDIO / BUDRYKA 4
Bartosz Zaskórski czyli Mchy i porosty zajmuje się rysunkiem, pisaniem opowiadań o zmyślonych wsiach oraz nagrywaniem smutnej muzyki tanecznej. Jego prace można było oglądać między innymi w CSW Zamek Ujazdowski, galeriach Piktogram, Śmierć frajerom czy litewskim CAC. Jego muzykę wydawali: Brutaż, Oficyna Transatlantyk, Pointless Geomtery czy zagraniczne Kikimora Tapes i Clandestine Records. W 2018 zrealizował z Galerią Komputer i Piotrem Polichtem pierwszą indywidualną wystawę Klocucha. Prace Zaskórskiego znajdują się w kolekcji Zamku Ujazdowskiego, Zachęty Sztuki Współczesnej oraz kolekcjach prywatnych. Obecnie kończy doktorat na krakowskiej ASP, na której pracuje. Na Wydziale sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prowadzi pracownię audio.
Czarny Zakład

Małgorzata Wiele-Mandrela, Przemysław Wideł

KLUB STUDIO / BUDRYKA 4
Projekt CZARNY ZAKŁAD jest to inicjatywa zakładająca wieloletnie działanie. Służy ona integracji środowiska artystycznego oraz wymianie idei, a także skłania do dialogu świata sztuki ze środowiskiem tzw. tatuatorów. Owa działalność ma potencjał podniesienia rzemiosła tatuażu do rangi sztuki i wpłynięcia na poziom tej techniki poprzez proponowanie tatuażu autorskiego, artystycznego i wykonanego przez profesjonalnych twórców. Jest to wyjście z działań malarskich realizowanych w tradycyjnej technice olejnej na płótnie do niekonwencjonalnych transformacji rysunków skórnych, wykonanych na żywym ciele. Projekt nosi również znamiona akcji społecznej gdyż zaangażowani w niego ludzie, w pełni utożsamiają się z wybranym rysunkiem na skórze, tworzą związane z nimi historie i osobiste symbole nawiązując równocześnie ciekawe relacje i przyjaźnie.
CZARNY ZAKŁAD to duet artystyczny - rysunki wykonuje Małgorzata Wielek- Mandrela, a tatuuje je (graweruje), Przemysław Wideł czyli pan_bug. Jest to przenoszenie rysunków w technice tatuażu na ciała ludzi zainteresowanych, realizacja rysunków skórnych wyjętych ze szkicownika. Nie są to projekty tatuaży lecz małe formy dzieł sztuki, które znajdują dla siebie trwałe miejsce. Przenoszone na ciało, na zawsze, na przyjaciół, znajomych, chętnych śmiałków. Tutaj skóra jest jak podobrazie, a człowiek jako obraz. Nie chodzi o ozdabianie, tatuowanie lecz o słanie rysunków w świat. Każdy z nich może pojawić się tylko raz. Są to kameralne lub publiczne performance. Projekt został rozpoczęty w 2018 roku. Strony zawierające dokumentację dotychczasowych realizacji:
www.facebook.com/wielekmandrelamalarstwo/
www.instagram.com/wielekmandrela/
www.instagram.com/pan_bug/
www.instagram.com/czarnyzaklad/
Niedorendowana łąka

Grzegorz Kaliszuk, Przemysław Wideł

KLUB STUDIO / BUDRYKA 4
Natura jako pierwotna siła, ukojenie, harmonia - instynktownie poszukujemy spokoju wśród szumu drzew i śpiewu świerszczy. Co jednak dzieje się, gdy zapada noc? Wejdź w świat mgły i pachnących traw. Poczuj się bezpiecznie, chociaż spróbuj. Spytaj demona o drogę. Interaktywna instalacja, stworzona na pograniczu sztuki plastycznej i multimedialnej, wprowadza w zagadkowy, oniryczny i niepokojący świat, w którym akcja rodzi reakcję.
Grzegorz Kaliszuk – twórca i realizator interakcji multimedialnych. Kreatywne podejście do możliwości sprzętowych pozwoliło mu na połączenie pasji technicznych i artystycznych. Projektant i współtwórca instalacji interaktywnych, scenografii audiowizualnych oraz opraw wizualnych spektakli i koncertów. Współpracował z wieloma artystami z różnorodnych dziedzin sztuki (teatr, muzyka, taniec, sztuki plastyczne) oraz instytucjami kultury.

Przemysław Wideł - Absolwent Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Wyróżniony Medalem Rektora za dyplom „Human Mind Experience” (promotor - prof. dr hab. Adam Brincken, pod którego opieką Wideł kontynuował studia doktoranckie). Artysta malarz, rysownik, ilustrator, tatuażysta, twórca komiksów, obiektów i video, kurator wystaw. Po kilku mniejszych wystawach w świecie galeryjnym zadebiutował wystawą indywidualną THE PLAY w Galerii Messier 42 w 2016 r. Jego prace prezentowane były w krakowskiej Galerii Pryzmat, poznańskim Centrum Kultury Zamek, zakopiańskim Domu Doktora, lubelskiej Galerii Labirynt, czy krakowskiej Galerii OFF-FRAME.
Video-art. , instalacja

Alicja Gołyźniak, Marcin Szafrański

KLUB STUDIO / BUDRYKA 4
Niepokorne rodzeństwo znane głównie z flirtu z tematami społecznych tabu, wplatające swe prace w konteksty nieprzewidywalnych literackich i wizulanych odniesień. Działają na polu performansu, video artu, filmu, instalacji oraz malarstwa, tworząc procesualne projekty. Finaliści konkursu ICIA 2018, autorzy cyklu Incest. In’cest (wystawa w ramach Cracow Art Week oraz w kompleksie Tytano, Dolnych Młynów).
Instalacje

Kinga Szawara, Elżbieta Urban, Marek Adamecki

KLUB STUDIO / BUDRYKA 4
Kon-strukt to abstrakcyjna, logicznie skonstruowana konstrukto -struktura powstała w moim umyśle. Bazująca na prostych, surowych formach, zestawieniach pionów i poziomów tworzących w rezultacie heksaedr. Odarte ze ścian ażurowe kosteczki, pozostają jedynie zarysem figury powielają się, tworząc utopijne kolonie zawieszone w „próżni”. Jego modularna budowa poprzez podział składa się dosłownie z samych siebie. Każdy pojedynczy element utrzymuje swój charakter, a jednocześnie staje się częścią szerszej całość. Jeśli porównam moje konstrukcje do żywego organizmu, to konstrukcja staje się szkieletem, a moduły uzupełniającą go uporządkowaną siecią tkanek. Odkrywając tę wewnętrzną budowę, ukazuję pierwotną surowość matematycznego rygoru. Warunkiem egzystencji mojego artystycznego bytu jest wiązanie pozornych sprzeczności, gdzie szkielet staje się jednocześnie ciałem – ciałem rzeźby.
ELŻBIETA URBAN Urodziła się w 1990 r. w Przemyślu. Ukończyła Zespół Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu. Studia I stopnia -kierunek Architektura Wnętrz w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Rzeźby. W 2019 roku uzyskała dyplom, wyróżniony medalem Rektora, w Pracowni Rzeźby I, prowadzonej przez Prof. Jana Tutaja. Uczestniczka wystaw, warsztatów i plenerów w kraju i za granią. Zajmuje się rzeźbą w metalu oraz ceramiką.

Pamięć wody

Aleksandra Twardowska

KLUB STUDIO / BUDRYKA 4
Projekt „ Pamięć Wody” dotyczy badań nad współzależnością wody i innych żywiołów. Poruszam w nim zagadnienia symetrii i asymetrii w naturze i dziele sztuki, a przede wszystkim temat światła, odbicia, blasku i cienia. Za pomocą abstrakcyjnych form wyrażam swój sposób widzenia złożonego zjawiska określonego przeze mnie jako geometria wody. Cykl ten wypływa z moich doświadczeń zawodowych jako nurka i skrajnych przeżyć behawioralnych. Wiąże się bezpośrednio z moim podejściem do nurkowania jako poruszania się innej rzeczywistości. Obrazuje świat, który zapisany jest w podświadomości, gdzie wiedza przenika się ze skrajnymi przeżyciami i emocjami wywołanymi przez poruszanie się w przestrzeniach niebezpiecznych i nienaturalnych dla ludzkiego organizmu.
"Splątana"

Sylwia Brzyszczyk

KLUB GWAREK / REYMONTA 17
Fotografia

Witold Woszczyna

KLUB STUDIO / BUDRYKA 4
Jacy jesteśmy obojętni wobec innych ludzi na ulicy. Codziennie mijamy setki, tysiące lub nawet dziesiątki tysięcy ludzi, lecz pod koniec dnia nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie nawet 10 twarzy, które minęliśmy. O wiele lepiej zapamiętujemy zauważone przez nas sytuacje, gesty, fakty.
Urodzony w 1997 roku w Krakowie. Po raz pierwszy zainteresował się fotografią  w trakcie podróży do Maroka w 2013 roku. Jest fotografem samoukiem. Fotografuje przeważnie w nurcie fotografii ulicznej oraz dokumentalnej. Laureat takich konkursów jak  “Grand Press Photo”, “London Street Photography Festival”, “MIFA” oraz “The Independent Photographer”.

PROGRAM WYDARZEŃ

7.12 / PIĄTEK: Skubas / Mikromusic / Sonbird
GALERIA ZDJĘĆ

8.12 / SOBOTA: Smolik / Kev Fox
GALERIA ZDJĘĆ

9.12 / NIEDZIELA: Bitamina + Laurat konkursu Weronika Boczek
GALERIA ZDJĘĆ

OPISY WYSTAW

Warchlaki „Tarot w środku lasu” zin komiksowy
Tarot opowiada historie, które jeszcze się nie wydarzyły. I być może nigdy się nie wydarzą. Ale to nie ma znaczenia. Liczy się sam potencjał narracyjny.

I to zamierzamy dostarczyć.

Wystawa "Tarot w środku lasu" składa się z komiksów, które ukazały się (bądź niedługo ukażą się) w zinie "Warchlaki". Tworzą je różne artystki i artyści, posługujący się bardzo odmiennymi stylami. Łączy je tematyka: wszystkie historie powiązane są w jakiś sposób z grozą, niesamowitością i horrorem. Uzupełnieniem komiksów są specjalne karty z warchlaczego tarota. Niektóre inspirowane są tradycyjnymi Wielkimi Arkanami, jednak większość to zupełnie nowe figury, otwarte na swobodną interpretację każdego odbiorcy.

Ich celem jest zainspirowanie do rozwinięcia pokazywanych na wystawie komiksów, a także zachęcenie do tworzenia własnych opowieści.

"Warchlaki" to zin komiksowy, redagowany przez Barbarę Okrasę i Jerzego Łanuszewskiego. Zrzeszamy wszystkich, którzy lubią rzeczy dziwne i tajemnicze: wygłodniałych artystów, tropicieli teorii spiskowych, templariuszy, babki zielarki, okultystów, szalonych naukowców, zdrowych na umyśle naukowców, heretyków, obcych, gnostyków, wolnomularzy, półbogów, tajnych agentów, jawnych agentów, poszukiwaczy nieznanego, chaotów, frików, mutantów, detektywów-amatorów itd., itp.

"Warchlaki" to wiedza tajemna w codziennej prasie
"Warchlaki" to magija na billboardach
"Warchlaki" to dziwność komunikacji miejskiej
"Warchlaki" to okultyzm nasz powszedni
"Warchlaki" to humor czarny niczym dusza trzynastego wcielenia Nostradamusa
"Warchlaki" to ZDROWIE – URODA – LIFESTYLE – PRZEMOC

Małgorzata Wielek-Mandrela – PUNKdziara
PUNKdziara / duet artystyczny: m.wielek-m(rysunki), pan_bug(grawerowanie).

Jest to projekt realizacji rysunków skórnych wyjętych ze szkicownika. Przenoszenie na ciało, na zawsze, na znajomych, chętnych. Skóra jako podobrazie, człowiek jako obraz. Nie chodzi o ozdabianie, tatuowanie lecz o słanie rysunków w świat. Każdy z nich może się pojawić tylko raz.

Marek Nenutil – Painting & Objects
Marek Nenutil (1978, CZE)
Osobowość nieodłącznie związana z czeskim street artem i grafiti, jednak zawsze oddana malarstwu oraz przeróżnym technikom i ekspresji. Ilustrował książki, czasopisma, malował dziesiątki wnętrz i elewacji w całej Republice Czeskiej. Tworzył projekty T-shirtów, współpracował przy kilku projektach artystycznych. Dziś jest charyzmatycznym „indywidualistą”, który porusza się odważnie i swobodnie w granicach współczesnego malarstwa figuratywnego, obiektu i instalacji.

Marek Nenutil (*1978), a person once hauntingly connected with an czech world of streetart and graffity, but it has always been devoted to painting and various art techniques and expression.
Illustrated books, magazines, dozens of painted interiors and exteriors throughout the Czech Republice, creating designs on shirts, collaborated on several art projects. Stands out today as the charismatic "meverick", which freely and bravely moves on the limits of the current contemporary figurative painting, object and mixed - media installation.

Martin Sněhota – Sculpture
Martin Sněhota (1990, CZE)
Pracuje i mieszka nieopodal Opawy (Czechy). Ukończył Uniwersytet Ostrawski na Wydziale Szuki w pracowni Jiří Surůvka (Pracownia Intermediów). Założyciel Defabrik Art Studio, gdzie pracuje jako projektant i dekorator. Tworzy obiekty i instalacje z materiałów odpadowych takich jak stare drewno czy konstrukcje metalowe. Charakterystycznym tematem dla jego obecnych prac jest metafora połączeń i mechanizmów mentalnych oraz społecznych wpływów. Czarna i metaliczna farba jest jak kontrast pomiędzy rzeczywistością a snem lub nakazem a pragnieniem. Jego obrazy przywodzą na myśl wizje z postapokaliptycznych filmów, choć posiada on własne metaforyczne symbole takie jak kanister czy radio.

Martin Sněhota (1990, CZE)
Works and lives near Opava, Czech republic.
Graduate of Jiří Surůvka´s Studio – Intermedia (Faculty of Art, University of Ostrava)
Founder of Defabrik Art Studio, where he works like designer and decorater.
He creates objects and installations from waste materials like old wooden or metal constructions. Typical theme for his current works are metaphors about connections and mechanisms of mentalic or social influences. Black and metallic paint is like contrast between reality and dream or between order and wish. His paintings brings to mind visions from postapocalyptic movies but he uses own metaphoric symbols like canister or radio.

„Saxpainter form Roztocze - Groove X” projekt malarsko-muzyczny Marka Batorskiego
Projekt Marka Batorskiego w zakresie synestezji Saxpainter form Roztocze - Groove X realizowany będzie w oparciu o działanie malarsko - muzyczne. Projekt będzie namalowany na trzech płótnach w wymiarach 160x130. Obrazy będą udźwiękowieniem konkretnych utworów jazzowych pochodzących z płyty Marek Batorski & Aldo Joshue - "Saxpainter from Roztocze". Będą oddaniem ich kompozycyjnej i formalnej konstrukcji, wewnętrznego napięcia czy klimatu.

Obrazy będą wykonywane do muzyki granej na żywo przez kwintet autora projektu na następujące instrumenty: Saksofon, trąbka, pianino, kontrabas, perkusja. Utwory nawiązują do różnych stylistk jazzowych: mainstreamu, be-bopu, latin jazzu czy harmonii kwartowej. Będą one pozwalały w pełni konstruować nastrojowość oraz rytmiczność poszczególnych kompozycji plastycznych. Koncert podzielony jest na trzy moduły:

Pierwszy - Blues, wykonywane utwory to:
"Blues pictures at Muniak"
"White spots and black blues"
"Grey turning point"

Drugi - Red Groove, wykonywane utwory to:
"Red and black collage"
"Red groove"
"Impasto"

Trzeci - Rytm X, wykonane utwory to:
"Composition 79"
"Linocut"
"Green fantasy"
"Rytm X"

KSAF – WSPÓŁISTNIENIE
Nie ma muzyki bez słowa, słowa bez obrazu. Wszystko się ze sobą łączy, wszystko się przenika. Fotografia spaja te cechy. Patrząc na zdjęcie tancerki słyszymy muzykę, do której tańczyła, wyobrażamy sobie, co próbowała przekazać ruchem. Tym właśnie jest WSPÓŁISTNIENIE. Spajamy obraz ze słowem i z muzyką. Zobacz coś więcej w codzienności - kolejny wymiar.

Interdyscyplinarna wystawa „SYNESTEZJE”
W ramach Festiwalu SYNESTEZJE – MYZYKA PLASTYKA SŁOWO zapraszamy na międzynarodową wystawę sztuk wizualnych oraz towarzyszące jej wydarzenia artystyczne. Wystawa ma charakter interdyscyplinarny, prezentowane prace odnoszą się do innych mediów bądź łączą je ze sobą w poszukiwaniu nowych form ekspresji, dzięki czemu otwierają przed widzem szerszy krąg percepcji.

8.12 - Piątek

Wernisaż wystaw
start: 17:00
- Oblicza Komiksu: Przemysław Truściński : Turbotour. Maciej Pałka, Tomasz Pstrągowski : Jak schudnąć 30 kg. Wykład - Tomasz Pstrągowski " Dlaczego ufamy komiksom autobiograficznym?”
- ”Aísthesis" Interdyscyplinarna wystawa pokonkursowa

Bovska, Piotr Zioła, Ralph Kaminski
Klub Studio, ul. Budryka 4, start: 19:00 / wejście 18:00 (koncert biletowany)
GALERIA ZDJĘĆ

9.12 - SOBOTA

Otwarcie wystaw
14:00 - 20:00 - wstęp wolny
14:30 - Foto Swap - KSAF AGH
17:00 - Arkadiusz Szostak, Aleksander Zbraskyi: Event tattoo - Sculptureink My Way

Konkurs Muzyczny Synestezje 2017
17:00 - 20:00

Ania Dąbrowska
Klub Studio, ul. Budryka 4, start: 20:00 (koncert biletowany)
GALERIA ZDJĘĆ

10.12 - NIEDZIELA

Otwarcie wystaw
14:00 - 17:00 - wstęp wolny
16:00 - Ostatni Ludzie Renesansu, Poezja wizualizowana . Natalia Aleksandra Komarow, Przemysław Wideł
16:00 - Arkadiusz Szostak, Aleksander Zbraskyi: Event tattoo - Sculptureink My Way

Fisz Emade Tworzywo, Laureat
Klub Studio, ul. Budryka 4, start: 18:00 / wejście 17:00 (koncert biletowany)
GALERIA ZDJĘĆ

20.10 - Czwartek

Kortez Trio
Aula Pawilonu U2
GALERIA ZDJĘĆ

21.10 - Piątek

Julia Pietrucha
Aula Pawilonu U2
GALERIA ZDJĘĆ

22.10 - Sobota

Lemon
Hala SWFiS AGH
GALERIA ZDJĘĆ

DZIEŃ I - PIĄTEK 4 GRUDNIA 2015

godz. 18.00 “REPUBLIKA” W NOWEJ SYTUACJI
Spotkanie z zespołem Nowe Sytuacje; prowadzenie Leszek Gnoiński. Wstęp bezpłatny.

godz. 18:00 OTWARCIE WYSTAWY FESTIWALOWEJ
Wystawa prac młodych twórców z zakresu różnych technik artystycznych m.in. rzeźby, malarstwa, instalacji, performance’u, scenografii, rysunku. Wspólnym tematem łączącym prace jest zjawisko synestezji! W wystawie wezmą udział m.in.: duet ElektroMoon (instalacja interaktywna "Waves" - premiera polska); studenci pracowni plakatu ASP Kraków, Magdalena Jaskulska, Adrianna Gajdziszewska, odczasudoczasu> kolektyw i wielu innych. Wstęp bezpłatny.

godz. 20.00 KONCERT “NOWE SYTUACJE”
Projekt Nowe Sytuacje współtworzą byli członkowie zespołu Republika (Zbyszek Krzywański, Leszek Biolik, Sławek Ciesielski) oraz Bartek Gasiul (klawisze), Tymon Tymański (wokal) i Jacek Bończyk (wokal). Podczas koncertu formacja wykona utwory z albumu "Masakra”, wzbogacone o największe przeboje Republiki.
GALERIA ZDJĘĆ


DZIEŃ II - SOBOTA 5 GRUDNIA 2015

od godz. 12.00 WYSTAWA FESTIWALOWA
Wystawa prac młodych twórców z zakresu różnych technik artystycznych m.in. rzeźby, malarstwa, instalacji, performance’u, scenografii, rysunku. Wspólnym tematem łączącym prace jest zjawisko synestezji! W wystawie wezmą udział m.in.: duet ElektroMoon (instalacja interaktywna "Waves" - premiera polska); studenci pracowni plakatu ASP Kraków, Magdalena Jaskulska, Adrianna Gajdziszewska, odczasudoczasu> kolektyw i wielu innych. Wstęp bezpłatny.

od godz. 16.00 do 19.30 PRZEGLĄD ZESPOŁÓW KONKURSOWYCH
Cztery zespoły, cztery koncerty i mega dawka energii, czyli przesłuchania grup, które w konkursie muzycznym Festiwalu Synestezje. Muzyka Plastyka Słowo zaprezentowały twórczość, która najbardziej poruszyła Jury oraz Internautów. Będą to formacje Chill E Motion, Sayes, Bordo oraz The Fuse. Wstęp bezpłatny.

od godz. 16:00 - 19:30 LIVE ACT RYSUNKOWY “PANORAMA LIVE” w wykonaniu ANNY KRZTOŃ
Anna Krztoń to absolwentka grafiki warsztatowej na ASP Katowice. Zajmuje się głównie komiksem i ilustracją, a swoje prace publikowała w magazynach i zinach w Polsce i za granicą. Jest autorką komiksu „Okres krakowski”, publikowanego na stronie PROwicji. Oprócz tego wydaje też własnym sumptem swoje komiksy, a od niedawna prowadzi i redaguje zina „Brudno”. Wstęp bezpłatny.

od godz. 19.30 KONCERT POLI RISE
Pola Rise to kompozytorka, wokalistka i autorka tekstów. Artystkę po raz pierwszy można było usłyszeć w utworze "AWAY" napisanym wspólnie z producentem MANOIDem. Muzyka Poli Rise to połączenie wielu regionów muzycznych, jest wypełniona emocjami, wciągającą elektroniką połączoną z żywymi dźwiękami. Przy najnowszym wydawnictwie z artystką współpracowali m.in. Debian Blak, Janek Pęczak, MANOID, Lance Flare/XXANAXX, Adre'N'Alin, Vökuró, MVZR, Pati Yang. Wstęp bezpłatny.

godz. 21.00 KONCERT ZESPOŁU “DOMOWE MELODIE”
Domowe Melodie to jeden z największych fenomenów polskiej sceny alternatywnej ostatnich lat. Każdy ich koncert charakteryzuje niesamowita, intymna atmosfera – członkowie Domowych Melodii są mistrzami w jej kreowaniu.
GALERIA ZDJĘĆ
DZIEŃ III - NIEDZIELA 6 GRUDNIA 2015

od godz. 12.00 WYSTAWA FESTIWALOWA
Wystawa prac młodych twórców z zakresu różnych technik artystycznych m.in. rzeźby, malarstwa, instalacji, performance’u, scenografii, rysunku. Wspólnym tematem łączącym prace jest zjawisko synestezji! W wystawie wezmą udział m.in.: duet ElektroMoon (instalacja interaktywna "Wave" - premiera polska); studenci pracowni plakatu ASP Kraków, Magdalena Jaskulska, Adrianna Gajdziszewska, odczasudoczasu> kolektyw i wielu innych. Wstęp wolny.

godz. 16.30 LUSTRO ZWIELOKROTNIONE
Spektakl rysunkowy stanowi połączenie nowych form z klasyczną treścią. Tematyka pokazu zainspirowana została powieścią „Rękopis znaleziony w Saragossie” autorstwa Jana Potockiego, którego życiu i twórczości poświęcony jest rok 2015. W spektaklu wykorzystane zostaną różnorodne techniki artystyczne takie jak rysunek na żywo, mapping oraz muzyka elekstroniczna. Projekt wykonują: Karolina Styczeń, Maja Starakiewicz i Arek Stokłosa. Wstęp wolny.

godz. 17:30 DEEP TRIP ART COLOR BALLET
Czy to, co widzisz, jest tym, co chcesz zobaczyć? Czy to, co słyszysz, jest tym, co chcesz usłyszeć? Postaw pierwszy krok w podróży zmysłów... Muzyka: Marek Smok Rajss, Bartek Szczepański. Projekt i choreografia: Agnieszka Glińska. Współpraca przy projekcie: Katarzyna Ożóg. Występują: Marek Smok Rajss, Anna Turzańska, Katarzyna Walendowska, Klaudia Nowak, Magdalena Konopek, Sandra Zybała, Małgorzata Popławska. Plastycy: Anna Seręga, Agnieszka Glińska. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w małym barze lub kasie Klubu Studio w dniach 20-27.11 (liczba zaproszeń ograniczona!).

godz. 18:15 SPOTKANIE Z ARTYSTAMI ART COLOR BALLET

godz. 20.00 KONCERT LAUREATA FESTIWALU ORAZ SMOLIK I KEV FOX
Smolik i Kev Fox to dwie postaci z dwóch różnych scen - z Polski i z Wysp Brytyjskich - które połączyło zamiłowanie do oryginalnych brzmień. Mają już na swoim koncie wspólne utwory, a w tym roku wydali płytę sygnowaną ich nazwiskami.
GALERIA ZDJĘĆ
Dzień I - 6 grudnia 2014

od godz. 12:00 – WYSTAWA FESTIWALOWA
Wystawa prac młodych twórców z zakresu różnych technik artystycznych m.in. rzeźby, malarstwa, ceramiki, instalacji, performance’u, teatru lalek, rysunku i fotografii. Wspólnym tematem łączącym prace jest zjawisko synestezji! W wystawie wezmą udział, m.in. Ada Orkisz, Albin Talik, Hanna Grodner, Maja Starakiewicz, Tomasz Górnicki, Henryk Hryniewicki oraz studenci ASP w Krakowie z pracowni Rysunek Narracyjny. Wstęp bezpłatny.

godz. 15:30 – SPEKTAKL TEATRU NEMNO PT. „DUPA”
Pusta scena, a na niej nadnaturalnych rozmiarów anonimowa dupa. Zderzeni z tym niezwykłym, zawłaszczającym przestrzeń sceny rekwizytem, dwie pacynki i animator zostają zmuszeni do skonfrontowania się z rzeczywistością i zdefiniowania raz jeszcze swojego miejsca w świecie. W ten sposób niewyszukana metafora przegranego życia daje początek rozpisanej na trzy głosy opowieści o ludziach z marginesu społecznego: ich problemach, niespełnionych marzeniach, filozofii, etyce postępowania oraz, przede wszystkim, przyjaźni, lojalności i potrzebie bliskości. Spektakl powstał z inspiracji tekstem Larsa Noréna, uznawanego za jednego z najwybitniejszych dramaturgów skandynawskich, kontynuatora realizmu psychologicznego obecnego w twórczości Henryka Ibsena oraz Augusta Strindberga. Wstęp bezpłatny.

godz. 16:30 – KONCERTY ZESPOŁÓW KONKURSOWYCH
Cztery zespoły, cztery koncerty i mega dawka energii, czyli przesłuchania grup, które w konkursie muzycznym Festiwalu Synestezje. Muzyka Plastyka Słowo zaprezentowały twórczość, która najbardziej poruszyła Jury oraz Internautów. Będą to grupy Cheap Tobacco, The Abstinents, The Exile oraz Explozer. Wstęp bezpłatny.

godz. 16:30 - CHARCOAL OF MUSIC
Robert Bubel, znany krakowski malarz wystąpi w niecodziennej dla siebie roli i stworzy wielkoformatowy rysunek wykonany mieszanymi technikami inspirując się dźwiękami dochodzącymi ze sceny. Dzieło, powstanie w całości na oczach zgromadzonej podczas koncertów publiczności, która uczestnicząc w procesie twórczym stanie się niejako jego współautorem. Wstęp bezpłatny.

godz. 16:30 - SOUND HUNGER
Niezwykłe i niepowtarzalne wydarzenie. Prawdopodobnie po raz pierwszy w Polsce, na żywo, przed publicznością Klubu Studio, powstanie wyjątkowa stalowa rzeźba - dwumetrowa głowa ze stali, żywiąca się dźwiękiem. Muzykę płynąca ze sceny zilustrują rozbłyski iskier narzędzi spawalniczych. Twórcą rzeźby będzie młody, utytułowany artysta, Tomasz Górnicki. Projekt wielkoformatowej instalacji powstał specjalnie na potrzeby Festiwalu Synestezje. Wstęp bezpłatny.

godz. 17:00 SZTAFETA RYSUNKOWA
Wyobraźcie sobie sztafetę i jej dynamika zmian generowaną poprzez przekazywanie sobie pałeczki. Wyobraźcie sobie emocje związane ze wspólnym dążeniem do celu: nigdy nie wiadomo, czy ktoś z grupy się nie potknie, czy dobiegnie, czy przekazywany atrybut nie wypadnie z ręki… Te wszystkie przeżycia niewątpliwie czekają na Was podczas naszej nietypowej Sztafety Rysunkowej. Grupa wyśmienitych rysowników odpowiadać będzie mazakami, ołówkami, węglem na fragment tekstu, którego nigdy wcześniej nie słyszała, jednocześnie zmagając się z czasem, tempem i zmianą miejsc! Performance przygotowują dla Was Grupa Dąb i Trzcina (Maja Starakiewicz, Karolina Styczeń) oraz goście: Anna Krztoń, Wojtek Zieliński, Sylwia "Doli" Doliszna (rysownicy) i Marcin Mleczak (przygotowanie tekstu). Wstęp bezpłatny.

godz. 18:40 - GLOW – PERFORMANCE TANECZNY I INSTALACJA MODULAR LIGHT CLOUD
Modular Light Cloud jest wynikiem warsztatów ASK Summer School i powstał we współpracy z artystką tańca współczesnego Liwią Bargieł. Instalacja wchodzi w interakcję z otoczeniem, wsłuchuje się w dźwięki wydawane przez artystkę, staje się jej instrumentem. Pod opieką dydaktyków ASK, architektów Jacka Markusiewicza i Marcina Strzały międzynarodowa grupa uczestników składająca się zarówno ze studentów jak i młodych architektów i designerów zmierzyła się z zadaniem zaprojektowania oraz wykonania responsywnej struktury – „instrumentu” będącego tłem dla performansu tancerki Liwi Bargieł. Wstęp bezpłatny.

godz. 21:00 - KONCERT GOORALA I ŁĄKI ŁAN
GALERIA ZDJĘĆ
Dzień II - 7 grudnia 2014

od godz. 12:00 – WYSTAWA FESTIWALOWA
Wystawa prac młodych twórców z zakresu różnych technik artystycznych m.in. rzeźby, malarstwa, ceramiki, instalacji, performance’u, teatru lalek, rysunku i fotografii. Wspólnym tematem łączącym prace jest zjawisko synestezji! W wystawie wezmą udział, m.in. Ada Orkisz, Albin Talik, Hanna Grodner, Maja Starakiewicz, Tomasz Górnicki, Henryk Hryniewicki oraz studenci ASP w Krakowie z pracowni Rysunek Narracyjny. Wstęp bezpłatny.

godz. 16:15 – WYKŁAD JAKUBA WOYNAROWSKIEGO: VISUAL STORYTELLING, CZYLI NOWE PISMO OBRAZKOWE
Jakub Woynarowski jest interdyscyplinarnym artystą, designerem i niezależnym kuratorem, współtwórcą książek z pogranicza teorii i praktyki wizualnej ("Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama", "Corpus Delicti"), autorem artbooków i komiksów ("The story of gardens", "Manggha", "Nietoty"), laureatem wielu nagród w dziedzinie komiksu i projektowania. Wstęp bezpłatny.

godz. 17:40 - GLOW – PERFORMANCE TANECZNY I INSTALACJA MODULAR LIGHT CLOUD
Modular Light Cloud jest wynikiem warsztatów ASK Summer School i powstał we współpracy z artystką tańca współczesnego Liwią Bargieł. Instalacja wchodzi w interakcję z otoczeniem, wsłuchuje się w dźwięki wydawane przez artystkę, staje się jej instrumentem. Pod opieką dydaktyków ASK, architektów Jacka Markusiewicza i Marcina Strzały międzynarodowa grupa uczestników składająca się zarówno ze studentów jak i młodych architektów i designerów zmierzyła się z zadaniem zaprojektowania oraz wykonania responsywnej struktury – „instrumentu” będącego tłem dla performansu tancerki Liwi Bargieł. Wstęp bezpłatny.

godz. 18:00 - WYKŁAD MAI STRARAKIEWICZ NT. SYNESTEZJI: LABORATORIÓW ZMYSŁÓW
Maja Starakiewicz, studentka ASP w Krakowie, utalentowana graficzka i ilustratorka, współzałożycielka grupy Dąb i Trzcina, opowie o zjawisku synestezji. Wstęp bezpłatny.

godz. 19:00 ŚCIANA MUZYKI
Słynny duet twórców murali, graffiti i obrazów szablonowych z Częstochowy, Monstfur, weźmie udział w unikatowym wydarzeniu. Na jednej ze ścian foyer Klubu Studio, przy akompaniamencie gitary basowej powstanie malowidło będące synergią twórczą artystów wizualnych z muzyką charyzmatycznej basistki, Małgorzaty "Tekli" Tekiel. Artyści spotkają się po raz pierwszy w trakcie Festiwalu. Wstęp dla wszystkich posiadających bilet na koncert laureata Festiwalu i Hey.

godz. 20.00 – KONCERT LAUREATA KONKURSU MUZYCZNEGO ORAZ HEY
GALERIA ZDJĘĆ
PARTNEREM FESTIWALU SYNESTEZJE JEST UCZELNIANA RADA SAMORZĄDU STUDENTÓW AGH
Dzień I - 14 grudnia 2013

od godz. 12.00 - WYSTAWY FESTIWALOWE
Od bajkowego street artu, przez żywiołową abstrakcję, portretową grafikę, videoart po syntetyczny plakat - tak w dużym skrócie można określić to, co będziemy mogli podziwiać w Klubie Studio. Prace wystawią: Magdalena Jaskulska, Sabina Woźnica, Kalina Horoń, Beata Owczarek, Mikołaj Rejs, Jarosław Tokarski. Wstęp bezpłatny.

godz. 12:30 - 13.30 PRELEKCJA "DIZAJN W MUZYCE" prowadzona przez Stanisława Gruszczyńskiego (okladki.net) i Mateusza Kosmę (decybeledizajnu.com).
Porozmawiamy o sztukach wizualnych spotykających się na kwadracie okładki płytowej i nie tylko na niej. Zobaczymy muzykę zarówno z kulturowego, jak i technicznego punktu widzenia. Wstęp bezpłatny.

godz. 13.30 - 15.00 WARSZTATY "OKŁADKOWE FANTASMAGORIE" prowadzone przez Joannę Gniady - Ilustratorkę.
Czy można oceniać płytę po okładce i jak wygląda proces jej tworzenia? Podczas warsztatów przyjrzymy się wszystkim etapom pracy grafika nad estetycznym "opakowaniem muzyki" oraz podejmiemy wyzwanie stworzenia okładek nieistniejących płyt naszych ulubionych zespołów. Wstęp bezpłatny.

godz. 15.00 - SPOTKANIE Z CZESŁAWEM MOZILEM - "KOMPONUJĄC SIEBIE"
Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z Czesławem Mozilem, którego tematem przewodnim będzie komponowanie, kreowanie, brzmienie, tworzenie. Muzyka i Słowa. Wstęp bezpłatny.

godz. 16.00 WERNISAŻ WYSTAW
Po słowie wprowadzenia, zapraszamy Was na "pogawędkę" z artystami biorącymi udział w naszej festiwalowej sekcji plastycznej. Wstęp bezpłatny!

od godz. 17.00 - PRZESŁUCHANIA ZESPOŁÓW KONKURSOWYCH: Bogacz, Buenos Agres, Othalan, WALFAD
Wstęp bezpłatny.

od godz. 17.00 - OBRAZY MALOWANE NA ŻYWO DO DŹWIĘKÓW MUZYKI
Sabina Woźnica oraz Mikołaj Rejs inspirowani koncertowymi dźwiękami, na naszych oczach będą tworzyć swoje malarskie prace. Wstęp bezpłatny.

od godz. 17.00 - POKAZ WIZUALIZACJI VJ'a VJ FkS (Marcin Najdenow), znanego m.in. z takich wydarzeń muzycznych, jak Festiwal AudioRiver.
Wstęp bezpłatny.

po godz. 21.00 - KONCERT DAWIDA PODSIADŁO
GALERIA ZDJĘĆ
po godz. 23.00 AFTERPARTY Z ARTYSTAMI.

Dzień II - 15 grudnia 2013

od godz. 12.00 - WYSTAWY FESTIWALOWE
Od bajkowego street artu, przez żywiołową abstrakcję, portretową grafikę, videoart po syntetyczny plakat - tak w dużym skrócie można określić to, co będziemy mogli podziwiać w Klubie Studio. Prace wystawią: Magdalena Jaskulska, Sabina Woźnica, Kalina Horoń, Beata Owczarek, Mikołaj Rejs, Jarosław Tokarski. Wstęp bezpłatny.

godz. 13.00 - WYKŁAD - "MUZYKA I DŹWIĘK W FILMIE ANIMOWANYM" prowadzony przez Wiolę Sowę - reżyser filmów animowanych.
Na pozór wydaje się, że wszystko pasuje, ale czy na pewno słyszymy to co widzimy? Jaką rolę może odgrywać muzyka w filmie animowanym? Jak dobiera się efekty dźwiękowe? Czy dialog w filmie może pełnić funkcję muzyki? Czy tylko muzyka symfoniczna nadaje się do filmu? Jeśli jesteście tego ciekawi – zapraszamy na wykład. Wstęp bezpłatny.

godz. 14.00 - SPOTKANIE Z ADAMEM GRZANKĄ - "PLASTYKA SŁOWA, OBRAZ DŹWIĘKU, BRZMIENIE CISZY PRZED KONCERTEM"
Coś na temat słów i dźwięków, ich produkcji i zagadnień, w formie lekkiej, z emocjami o zabarwieniu przyjemnym dla oka i ucha. Adam Grzanka wskaże płaszczyzny, na których współpracują ze sobą dźwięk, obraz i słowo. Wstęp bezpłatny.

godz. 15.15 - 18.45 WARSZTATY TANECZNO - PLASTYCZNE "TANIEC JAK MALOWANY" prowadzone przez doświadczoną instruktorkę tańca współczesnego i improwizatorkę Alicję Miszczor-Jobdę. Warsztaty są bezpłatne, jednak ilość miejsc jest ograniczona. Aby się zapisać, należy dołączyć do wydarzenia, a następnie wysłać maila na adres anna.kowalska@academica.org.pl w treści wpisując swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu. Pierwsze 25 osób, które wyśle maila, dostanie od nas wiadomość potwierdzającą zarezerwowanie miejsca.

godz. 19.00 PREZENTACJA "WIZUALIZACJA DŹWIĘKU - PROGRAM SYNESTHESIS" prowadzona przez Marka Brola. Program Synesthesis umożliwia zapis pojedynczych dźwięków monofonicznych granych ‘na żywo’ pod postacią punktów w przestrzeni 3d, które łącząc się ze sobą tworzą abstrakcyjne siatki geometryczne o unikatowym charakterze i kształcie. Przekonajcie się sami, jak wygląda to na żywo :) Wstęp bezpłatny.

godz. 20.00 - Koncert LAUREATA FESTIWALU + MARIA PESZEK ze specjalnie przygotowanym na Festiwal programem "3xM" (utwory z trzech albumów)
GALERIA ZDJĘĆ
Dzień pierwszy - (sobota) 20.10.2012, Klub Studio, Kraków, ul. Budryka 4

13:00 (duży bar klubu Studio) OTWARCIE WYSTAW DLA PUBLICZNOŚCI. Wstęp bezpłatny.

Prace Joanny Krótkiej (www.joannakrotka.com), Katarzyny Bojanowskiej (www.credictive.com/Kasia), Malwiny Chabockiej (www.malwinart.com), Magdaleny Grabowskiej (www.bovska.com), Roberta Pludry (www.robertpludra.com). Animacje nagrodzone podczas ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda & Anima. Klipy animowane nagrodzone podczas Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film Festiwal.

14:00 (mały bar klubu Studio) WYKŁAD O TWORZENIU I PROJEKTOWANIU OKŁADEK PŁYT. Wstęp bezpłatny. Prowadzenie: Stanisław Gruszczyński (www.okladki.net).

KONCERTY

17:00-21:00 (główna sala klubu Studio) PRZESŁUCHANIA ZESPOŁÓW KONKURSOWYCH. W trakcie koncertu zobaczymy: „Malowanie obrazu na żywo do muzyki” w wykonaniu Rafała Zawistowskiego (www.zawistowski.blogspot.com) Oprawę plastyczną koncertu visuale w wykonaniu Krzysztofa Owczarka (www.cinemanual.pl)

21:30 (główna sala klubu Studio) KONCERT GWIAZDY WIECZORU: Quidam
GALERIA ZDJĘĆ
Dzień drugi - (niedziela) 21.10.2012, Klub Studio, Kraków, ul. Budryka 4

11:00 (duży bar klubu Studio) OTWARCIE WYSTAW DLA PUBLICZNOŚCI. Wstęp bezpłatny. Prace Joanny Krótkiej (www.joannakrotka.com), Katarzyny Bojanowskiej (www.credictive.com/Kasia), Malwiny Chabockiej (www.malwinart.com), Magdaleny Grabowskiej (www.bovska.com), Roberta Pludry (www.robertpludra.com) Animacje nagrodzone podczas ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda & Anima. Klipy animowane nagrodzone podczas Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film Festiwal.

11:00 (mały bar klubu Studio) WARSZTATY SŁOWA. Wstęp bezpłatny.
Prowadzenie: Michał Zabłocki Program warsztatów:
1) Wykład o Multipoezji, czyli prezentacja multimedialnych możliwości funkcjonowania wiersza.
2) Prezentacja platformy eMultipoetry i jej narzędzi – referat.
przerwa
3) Wykład na temat pisania tekstów piosenek.
4) Wspólne pisanie tekstu piosenki do muzyki.

16:30 (mały bar klubu Studio) KONCERT: Magdalena Grabowska. Wstęp bezpłatny.

KONCERTY
19:00 (główna sala klubu Studio) KONCERT: Laureat Festiwalu Sophiscapes.
20:30 (główna sala klubu Studio) KONCERT GWIAZDY WIECZORU: The Flower Kings
GALERIA ZDJĘĆ