Loading...

WYSTAWA SZTUKI "Synestezje"

EDYCJA 2018 – ZGŁOSZENIA

OPISY WYSTAW - EDYCJA 2018

Warchlaki „Tarot w środku lasu” zin komiksowy
Tarot opowiada historie, które jeszcze się nie wydarzyły. I być może nigdy się nie wydarzą. Ale to nie ma znaczenia. Liczy się sam potencjał narracyjny.

I to zamierzamy dostarczyć.

Wystawa "Tarot w środku lasu" składa się z komiksów, które ukazały się (bądź niedługo ukażą się) w zinie "Warchlaki". Tworzą je różne artystki i artyści, posługujący się bardzo odmiennymi stylami. Łączy je tematyka: wszystkie historie powiązane są w jakiś sposób z grozą, niesamowitością i horrorem. Uzupełnieniem komiksów są specjalne karty z warchlaczego tarota. Niektóre inspirowane są tradycyjnymi Wielkimi Arkanami, jednak większość to zupełnie nowe figury, otwarte na swobodną interpretację każdego odbiorcy.

Ich celem jest zainspirowanie do rozwinięcia pokazywanych na wystawie komiksów, a także zachęcenie do tworzenia własnych opowieści.

"Warchlaki" to zin komiksowy, redagowany przez Barbarę Okrasę i Jerzego Łanuszewskiego. Zrzeszamy wszystkich, którzy lubią rzeczy dziwne i tajemnicze: wygłodniałych artystów, tropicieli teorii spiskowych, templariuszy, babki zielarki, okultystów, szalonych naukowców, zdrowych na umyśle naukowców, heretyków, obcych, gnostyków, wolnomularzy, półbogów, tajnych agentów, jawnych agentów, poszukiwaczy nieznanego, chaotów, frików, mutantów, detektywów-amatorów itd., itp.

"Warchlaki" to wiedza tajemna w codziennej prasie
"Warchlaki" to magija na billboardach
"Warchlaki" to dziwność komunikacji miejskiej
"Warchlaki" to okultyzm nasz powszedni
"Warchlaki" to humor czarny niczym dusza trzynastego wcielenia Nostradamusa
"Warchlaki" to ZDROWIE – URODA – LIFESTYLE – PRZEMOC

Małgorzata Wielek-Mandrela – PUNKdziara
PUNKdziara / duet artystyczny: m.wielek-m(rysunki), pan_bug(grawerowanie).

Jest to projekt realizacji rysunków skórnych wyjętych ze szkicownika. Przenoszenie na ciało, na zawsze, na znajomych, chętnych. Skóra jako podobrazie, człowiek jako obraz. Nie chodzi o ozdabianie, tatuowanie lecz o słanie rysunków w świat. Każdy z nich może się pojawić tylko raz.

Marek Nenutil – Painting & Objects
Marek Nenutil (1978, CZE)
Osobowość nieodłącznie związana z czeskim street artem i grafiti, jednak zawsze oddana malarstwu oraz przeróżnym technikom i ekspresji. Ilustrował książki, czasopisma, malował dziesiątki wnętrz i elewacji w całej Republice Czeskiej. Tworzył projekty T-shirtów, współpracował przy kilku projektach artystycznych. Dziś jest charyzmatycznym „indywidualistą”, który porusza się odważnie i swobodnie w granicach współczesnego malarstwa figuratywnego, obiektu i instalacji.

Marek Nenutil (*1978), a person once hauntingly connected with an czech world of streetart and graffity, but it has always been devoted to painting and various art techniques and expression.
Illustrated books, magazines, dozens of painted interiors and exteriors throughout the Czech Republice, creating designs on shirts, collaborated on several art projects. Stands out today as the charismatic "meverick", which freely and bravely moves on the limits of the current contemporary figurative painting, object and mixed - media installation.

Martin Sněhota – Sculpture
Martin Sněhota (1990, CZE)
Pracuje i mieszka nieopodal Opawy (Czechy). Ukończył Uniwersytet Ostrawski na Wydziale Szuki w pracowni Jiří Surůvka (Pracownia Intermediów). Założyciel Defabrik Art Studio, gdzie pracuje jako projektant i dekorator. Tworzy obiekty i instalacje z materiałów odpadowych takich jak stare drewno czy konstrukcje metalowe. Charakterystycznym tematem dla jego obecnych prac jest metafora połączeń i mechanizmów mentalnych oraz społecznych wpływów. Czarna i metaliczna farba jest jak kontrast pomiędzy rzeczywistością a snem lub nakazem a pragnieniem. Jego obrazy przywodzą na myśl wizje z postapokaliptycznych filmów, choć posiada on własne metaforyczne symbole takie jak kanister czy radio.

Martin Sněhota (1990, CZE)
Works and lives near Opava, Czech republic.
Graduate of Jiří Surůvka´s Studio – Intermedia (Faculty of Art, University of Ostrava)
Founder of Defabrik Art Studio, where he works like designer and decorater.
He creates objects and installations from waste materials like old wooden or metal constructions. Typical theme for his current works are metaphors about connections and mechanisms of mentalic or social influences. Black and metallic paint is like contrast between reality and dream or between order and wish. His paintings brings to mind visions from postapocalyptic movies but he uses own metaphoric symbols like canister or radio.

„Saxpainter form Roztocze - Groove X” projekt malarsko-muzyczny Marka Batorskiego
Projekt Marka Batorskiego w zakresie synestezji Saxpainter form Roztocze - Groove X realizowany będzie w oparciu o działanie malarsko - muzyczne. Projekt będzie namalowany na trzech płótnach w wymiarach 160x130. Obrazy będą udźwiękowieniem konkretnych utworów jazzowych pochodzących z płyty Marek Batorski & Aldo Joshue - "Saxpainter from Roztocze". Będą oddaniem ich kompozycyjnej i formalnej konstrukcji, wewnętrznego napięcia czy klimatu.

Obrazy będą wykonywane do muzyki granej na żywo przez kwintet autora projektu na następujące instrumenty: Saksofon, trąbka, pianino, kontrabas, perkusja. Utwory nawiązują do różnych stylistk jazzowych: mainstreamu, be-bopu, latin jazzu czy harmonii kwartowej. Będą one pozwalały w pełni konstruować nastrojowość oraz rytmiczność poszczególnych kompozycji plastycznych. Koncert podzielony jest na trzy moduły:

Pierwszy - Blues, wykonywane utwory to:
"Blues pictures at Muniak"
"White spots and black blues"
"Grey turning point"

Drugi - Red Groove, wykonywane utwory to:
"Red and black collage"
"Red groove"
"Impasto"

Trzeci - Rytm X, wykonane utwory to:
"Composition 79"
"Linocut"
"Green fantasy"
"Rytm X"

KSAF – WSPÓŁISTNIENIE
Nie ma muzyki bez słowa, słowa bez obrazu. Wszystko się ze sobą łączy, wszystko się przenika. Fotografia spaja te cechy. Patrząc na zdjęcie tancerki słyszymy muzykę, do której tańczyła, wyobrażamy sobie, co próbowała przekazać ruchem. Tym właśnie jest WSPÓŁISTNIENIE. Spajamy obraz ze słowem i z muzyką. Zobacz coś więcej w codzienności - kolejny wymiar.

Interdyscyplinarna wystawa „SYNESTEZJE”
W ramach Festiwalu SYNESTEZJE – MYZYKA PLASTYKA SŁOWO zapraszamy na międzynarodową wystawę sztuk wizualnych oraz towarzyszące jej wydarzenia artystyczne. Wystawa ma charakter interdyscyplinarny, prezentowane prace odnoszą się do innych mediów bądź łączą je ze sobą w poszukiwaniu nowych form ekspresji, dzięki czemu otwierają przed widzem szerszy krąg percepcji.

ZGŁOSZENIA

Inspirujesz się muzyką lub słowem w tworzeniu ?
Jesteś artystą malarzem, rzeźbiarzem, grafikiem, fotografem, projektantem, performerem, filmowcem, architektem? Chcesz pokazać swoje prace na Festiwalu Synestezje? Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji! Pokażmy szerokiej publiczności, że dobra muzyka i słowo inspirują piękne i wartościowe dzieła wizualne. Chcielibyśmy, by zorganizowane przez nas podczas Festiwalu wystawy i prezentacje, prelekcje, panele dyskusyjne otwierały publiczność na to, co dzieje się na polskiej scenie kreatywnej. Technika wykonania i tematyka prac jest dowolna. Liczy się ekspresja. Dajmy ponieść się inspiracji dźwięków i słów!

Wydarzenia festiwalowe - koncerty, wystawy i wsyzstkie wydarzenia towarzyszące odbywają się w przestrzeniach ACK KLUB STUDIO (www.klubstudio.pl)

Zapraszamy osoby zainteresowane prezentacją swoich prac podczas Festiwalu, do przesyłania informacji w formie elektronicznej na adres: plastyka@synestezje.pl

Termin nadsyłania zgłoszeń: 15 listopada 2018 roku.

Zgłoszenie do udziału w wystawie wymaga:
- fotograficznej dokumentacji dzieła
- opisu dotyczącego inspiracji muzyka/słowem
- danych technicznych ( tytuł, technika, wymiary, proponowany sposób ekspozycji-montażu)
- krótkiego biogramu autora

Autorom prac zakwalifikowanych do konkursu gwarantujemy:
- Pokrycie kosztów przesyłki prac (dla artystów spoza Krakowa)
- Transport prac dla artystów z Krakowa
- Zakwaterowanie na czas festiwalu w Hostelu AGH dla artystów spoza Krakowa (pokoje 2 os.)
- Wstęp na wszystkie wydarzenia i koncerty w ramach festiwalu

Komisarz wystawy – James Sierżęga
james.sierzega@gmail.com | tel. 601 859 865